W ostatnich latach każdy biznes stoi przed ważnymi wyzwaniami, które biorą się stąd, że internet jest coraz powszechniejszy i wiele osób robi zakupy właśnie w ten sposób. W wielu branżach mamy do czynienia z cyfrową transformacją biznesu. Czy taka sytuacja ma miejsce również w handlu internetowym. Poniżej przeczytasz o plusach i minusach prowadzenia sklepu stacjonarnego i internetowego.

Sklep stacjonarny

Plusy sklepu stacjonarnego
Największą zaletą, która kryje się za sklepem stacjonarnym jest to, że klient ma fizyczną możliwość obejrzenia żądanego produktu. Dzięki temu może podjąć bardziej świadomą i trafną decyzję. W takim przypadku jest również szansa na to, że sprzedawca w takim sklepie doradzi przy zakupie – dzięki temu możemy korzystać z jego wiedzy, co jest bardzo utrudnione w sklepie internetowym

Minusy sklepu stacjonarnego
Głównym minusem takiego rozwiązania jest to, że początkowo potrzebujemy stosunkowo dużego kapitału, aby rozpocząć działalność. Na duże koszty składają się:

  • pracownicy
  • wynajmowana powierzchnia na sklep czy magazyn.

Dużym ograniczeniem jest również to, że klienci w takich sklepach mogą robić zakupy tylko w godzinach, w których sklep stacjonarny jest otwarty, podczas gdy przez internet możemy zamówić interesujące nas produkty nawet w środku nocy.

Sklep internetowy

Plusy sklepu internetowego
Największym plusem jest niewątpliwie to, że klienci nie są w żaden sposób ograniczeni czasowo, jeśli chodzi o robienie zakupów. Coraz więcej osób to docenia, ponieważ w dzisiejszym świecie, który kręci się coraz szybciej i ludzie spędzają coraz więcej czasu w pracy, jest to niezwykle istotne.Kolejnym plusem jest to, że sklep internetowy często może proponować swoim klientom ceny niższe, niż te które możemy spotkać w sklepie stacjonarnym. Dzieje się tak ponieważ w internecie nie trzeba wynajmować powierzchni dla sklepu – należy opłacić tylko możliwość korzystania z serwera, co jest wielokrotnie tańsze niż wynajmowanie pomieszczeń dla sklepu internetowego.

Minusy sklepu internetowego
Dzisiejszy internet rozwija się tak szybko, że trudno znaleźć minusy robienia zakupów przez internet. Często zamówiony towar jednego dnia, następnego rano jest już dostarczony do naszego domu. Minusem może być to, że jeśli chcemy zwrócić jakiś towar, musimy udać się na pocztę, nadać przesyłkę i czekać na zwrot środków. Chociaż i ten problem został rozwiązany i wiele sklepów zamawia kuriera do klientów pragnących zwrócić towar – oferując im bezpłatny zwrot. Największym problemem sklepów internetowych jest brak fizycznego kontaktu klienta z towarem. Nie możemy przymierzyć ubrania zanim go kupimy lub dotknąć i sprawdzić z jakiego materiału jest wykonane.

Podsumowanie

Bez wątpienia sklepy internetowe mają wiele plusów i zdobywają coraz większą przychylność konsumentów. Cyfrowa transformacja w handlu staje się faktem, a rynek e-commerce rozwija się w bardzo szybkim tempie.

(Visited 483 times, 1 visits today)
Podziel się