Rak okrężnicy

Do końca nie poznano mechanizmu jego powstania. Choroba dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, głownie po pięćdziesiątce. Każdego roku wykrywa się coraz więcej przypadków raka okrężnicy, między innymi dlatego, że lekarze dysponują o wiele bardziej precyzyjnymi niż kiedyś metodami diagnozowania.

Umożliwiają one wykrycie choroby w jej wczesnym stadium, co z kolei daje niemal stuprocentową szansę na całkowite wyleczenie.

Sygnałami ostrzegawczymi są gruczolaki, czyli łagodne polipy. Zwykle jednak bardzo długo nie dają one żadnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania diagnostyczne. I choć tylko co 10 polip jest zagrożeniem dla życia, w przypadku wykrycia należy usunąć wszystkie, by mieć pewność, że żaden się nie uzłośliwi.

Zmieniając nawyki żywieniowe,prowadząc bardziej aktywny tryb życia, możesz zapobiec tworzeniu się polipów i zarazem zmniejszyć ryzyko raka okrężnicy.

75% Aż tyle zyskujesz, jeśli twoja dieta obfitowała w produkty zawierające kwas foliowy.

Naukowcy twierdzą, że ta witamina z grupy B ( w dawce 400 mikrogramów dziennie ) chroni przewód pokarmowy przed zmianami nowotworowymi. Korzystne może być także zażywanie wapnia. Wyniki badań prowadzonych w USA dowodzą, że u osób, którym podawano preparaty wapienne w dawce 1200 mg, znacznie zmniejszyło się ryzyko powstania w przewodzie pokarmowym przedrakowych gruczołów.

50% Postaw na systematyczne uprawianie ćwiczeń.

Stwierdzono , że osoby prowadzące aktywny tryb życia o wiele rzadziej zapadają na choroby przewodu pokarmowego, w tym także na raka okrężnicy. Ćwicz intensywnie przynajmniej przez 30 minut trzy razy w tygodniu. Jeśli nie bawi cię uprawianie gimnastyki, spaceruj, biegaj. Każda forma ruchu jest korzystna.

50% Pamiętaj o badaniach kontrolnych, zwłaszcza po 50 roku życia.

Wtedy bowiem najbardziej wzrasta niebezpieczeństwo zachorowania. Poddając się raz w roku badanu per rectum, robiąc testy na krew utajnioną w kale, zwiększamy aż o połowę szansę na wczesne wykrycie zmiany w jelicie grubym i wyleczenie ich, zanim zezłośliwieją.

Wybrane działanie prozdrowotne bakterii probiotycznych i przykłady.

 • wspomagają przewód pokarmowy osób chorych na nowotwory jelita grubego (Lactobacillus casei)
 • wspomagają odchudzanie (Lactobacillus paracasei)
 • wspierają odmładzanie (Bifidobacterium longum)
 • konkurują z patogenami o miejsce w przewodzie pokarmowym np. Salmonella, Helicobakter, Escherichia Coli, Gronkowiec Złocisty, candida albicans. (Bifidobacterium lactis)
 • produkują witaminy np. grupy B, K,) i enzymy. (Lactobacillus reuteri)
 • produkują substancje budulcowe dla jelit ( ważne w „nieszczelności jelit”) i przy zniszczonych enterocytach (komórki jelitowe w kosmkach)(Lactobacillus rhamnosus)
 • sa stosowane w uzupełnianiu mikrobioty w chorobie Leśniowskiego Crohna, Wrzodziejącym Zapaleniu jelita Grubego, Jelicie Drażliwym (Bifidobacterium bifidum)
 • wspierają odporność (Lactobacillus acidophilus)
 • są stosowane do uzupełniania mikrobioty u osób z biegunkami wirusowymi i bakteryjnymi (Bifidobacterium breve)
 • wspomagają regulacje perystaltyki (Lactobacillus reuteri)
 • trawią laktozę, kazeinę (Streptococcus thermophilus)
 • wspomagają walkę z próchnicą zębów (Lactobacillus paracasei)
 • wspomagają gospodarkę lipidową LDL-HDL( Lactobacillus plantarum)
 • są zalecane do regulacji mikrobioty u osób z depresjami i bezsennością (Lactobacillus Helvetius)
 • są stosowane jako uzupełnienie mikrobioty u osób z alergiami i astmą (Lactobacillus salivarius)

Zobacz pełen Opis .

 

40% W takim stopniu zależy stan twoich jelit od prawidłowej wagi ciała.

Dowiedziono, że  im większa nadwaga, tym bardziej wzrasta ryzyko chorób tego odcinka przewodu pokarmowego.

34% Uważaj na to, co i ile jesz.

Lekarze twierdzą, że w ponad 30 proc. przypadków na powstanie nowotworu okrężnicy ma wpływ sposób odżywiania się. Poprawisz kondycją zdrowotną swojego układu pokarmowego, jedząc codziennie przynajmniej pięć, a najlepiej dziewięć porcji owoców i warzyw. Warto natomiast ograniczyć w jadłospisie czerwone mięso ( zwłaszcza wołowinę, wieprzowinę), które powinny gościć na naszym stole nie częściej niż raz w tygodniu.

Grupa wysokiego ryzyka.

Należą do niej te osoby, w których rodzinie ktoś cierpiał na raka okrężnicy i odbytnicy albo miał przedrakowe polipy, a także wszyscy, u których wykryto łagodne polipy, gruczolakowatość jelita grubego. W takiej sytuacji dobrze jest zasięgnąć porady u lekarza i zastanowić się, czy nie należy wykonać badań genetycznych.

 

 

 

 

 

(Visited 299 times, 1 visits today)
Zielona Wiedzma
Podziel się