Każdy z nas choć raz w życiu spotkał kogoś, kto boryka się z problemem uzależnienia. Często takie osoby nie chcą słyszeć o leczeniu, ale wiele z nich w końcu podejmuje decyzję o walce z nałogiem. Jak można im pomóc?

Po prostu bądź – daj odczuć wsparcie

Nic nie daje takiej siły i motywacji do zmagania z nałogiem, jak wsparcie bliskich osób. Jeśli ktoś z Twoich przyjaciół lub członków rodziny ma problem z alkoholem czy innymi używkami, nie siedź bezczynnie. Pokaż, że nie jest Ci obojętny los tej osoby. Postaraj się namówić ją na terapię lub chociaż na pojedynczą wizytę u terapeuty – nawet to może wiele zmienić.

Leczenie – jak to wygląda?

Decydując się na leczenie, osoba zainteresowana ma do wyboru różne rodzaje terapii. Aby dowiedzieć się o nich więcej, a także skontaktować się ze specjalistami i ustalić szczegóły, warto odwiedzić stronę www.drogapowrotna.pl. Tym, którzy nie mogą zdecydować się na leczenie, dedykowany jest pobyt motywacyjny.

Trwa 7 dni, a czas zaplanowany jest w sposób umożliwiający uzależnionym odnalezienie chęci i sił do walki z nałogiem. Dla tych, którzy obawiają się być pozostawieni sami sobie w ciężkich momentach po wyjściu z ośrodka terapeutycznego, organizowane są kilkudniowe pobyty wspierające, mające pomoc w przetrwaniu gorszych chwil.

Podstawowa terapia trwa 28 dni, jeśli chodzi o odwyk od alkoholu i 42 dni, w przypadku środków psychoaktywnych i leków. Wszystko zostało zaplanowane i opracowane przez specjalistów, dlatego każdy/każdy pacjent może liczyć na profesjonalne podejście

Nie mam czasu na terapię!

Lista wymówek, stosowanych przez osoby uzależnione nie ma końca. Warto jednak pamiętać, że zwykle oferta terapii jest przygotowana tak, aby pomoc otrzymał każdy, kto jej potrzebuje. Stąd opcje są bardzo różne – dla tych, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w całodobowej terapii, poleca się terapię niestacjonarną, czyli taką, podczas której pacjent bierze aktywny udział w zajęciach w ciągu dnia, a noce spędza we własnym domu.

Możliwa jest również terapia indywidualna – wtedy terapeuta poświęca całą uwagę jednej osobie, dzięki czemu, mimo że spotkania są mniej częste, stają się bardzo intensywne.

Czy warto?

Wybierając rodzaj terapii, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że najlepsze efekty zawsze przyniesie rozwiązanie, wymagające największego zaangażowania. Zwykle poleca się terapię stacjonarną, która zakłada, że pacjent spędza w ośrodku całą dobę i uczestniczy w organizowanych zajęciach.

Czy warto? Odpowiedź nasuwa się sama – oczywiście, że tak! Wygrana z nałogiem to ogromna motywacja do działania i satysfakcja. Systematyczna praca oraz determinacja przynoszą wspaniałe efekty. Najważniejsze jest to, by nigdy nie tracić nadziei i nie poddawać się przy pierwszym ewentualnym niepowodzeniu.

(Visited 396 times, 1 visits today)
Podziel się