Zabiegi złuszczające skórę to jedne z najczęstszych wyborów dokonywanych przez osoby odwiedzające gabinety kosmetologiczne. Szczególnie zaś peelingi chemiczne, które jesienią oraz zimą – ze względu na odpowiednie warunki pogodowe – cieszą się dużą popularnością. Tego typu terapie oferują zróżnicowane działanie: powierzchniowe, średnio-głębokie lub głębokie. Podczas nich wykorzystywane są takie kwasy, jak salicylowy, migdałowy, glikolowy, a jeśli chodzi o te intensywniej złuszczające – także TCA oraz retinol.

Peeling z udziałem kwasu salicylowego

Kwas salicylowy jest nie tylko chętnie wybierany podczas kuracji w salonach urody, ale również często występuje w kosmetykach stosowanych przy codziennej pielęgnacji domowej. Substancja ta należy do grupy beta-hydroksykwasów i wykazuje właściwości keratolityczne.

W skrócie oznacza to, że wspomniany kwas stymuluje skórę do wzmożonej odnowy komórkowej. Działanie to powoduje intensywniejszą produkcję keratynocytów oraz skuteczne złuszczanie martwych komórek naskórka. Ale to nie wszystko.

Kwas salicylowy powoduje także oczyszczenie ujść mieszków włosowych, zwężenie nadmiernie rozszerzonych gruczołów łojowych oraz ustabilizowanie poziomu wydzielanego sebum. Ponadto, peeling z udziałem tej substancji jest zalecany zwłaszcza osobom ze skórą trądzikową i zanieczyszczoną.

Zabieg wykorzystujący kwas migdałowy

Otrzymywany z gorzkich migdałów, kwas ten zalicza się do grupy alfa-hydroksykwasów. Co istotne, wspomniana substancja nie posiada właściwości światłouczulających, co sprawia, że można ją stosować także w okresie wiosenno-letnim. Dla kogo peeling z kwasem migdałowym okaże się najlepszym wyborem? Zdecydowanie skorzystają na nim osoby z cerą płytko unaczynioną, wrażliwą i suchą, a także pragnące zredukować drobne przebarwienia, grudki, krostki oraz zaskórniki.

Kuracja z zastosowaniem kwasu glikolowego

Kwas glikolowy, podobnie jak wcześniej opisany migdałowy, pochodzi z grupy alfa-hydroksykwasów. Przy zabiegach kosmetycznych wykorzystywany jest w różnych stężeniach (od 5 do 70%). Z powodzeniem redukuje problemy związane z cerą starzejącą się, jak np. przebarwienia czy nieduże blizny. Wygładza skórę i poprawia jej koloryt, wizualnie ją odmładzając. Przy odpowiednim stężeniu, czyli 25-30%, kwas glikolowy działa również nawilżająco.

Trzeba też wspomnieć, że peeling z użyciem tej substancji jest w zupełności bezpieczny, gdyż powoduje polepszenie grubości skóry właściwej (nawet o 25%), nie wywołując skutków ubocznych. Ponadto, dzięki niedużym cząsteczkom kwasu glikolowego, skuteczniej wnika on do głębszych warstw skóry, co pomaga osiągnąć lepsze rezultaty podczas zabiegu.

TCA w peelingu chemicznym

Kwas trójchlorooctowy (w skrócie TCA) charakteryzuje się tym, że doprowadza do kontrolowanego, bezpiecznego zjawiska martwicy naskórka oraz skóry właściwej w jej górnych warstwach. Przy tym intensywnie złuszcza oraz pobudza tworzenie elastyny i kolagenu. W efekcie, powoduje korzystną przebudowę skóry i działa wielotorowo: redukuje zmiany powstałe w wyniku trądziku grudkowo-krostkowego, napina i rozjaśnia skórę czy zmniejsza zmarszczki.

Świetnie sprawdza się w przypadku występowania głębszych blizn, rozległych przebarwień bądź rozstępów. Należy też pamiętać, że kwas TCA to najsilniejsza substancja spośród opisywanych, stosowana jedynie w profesjonalnych salonach dermatologicznych i kosmetologicznych.

Potrafi przynieść znakomite rezultaty, ale może również wykazywać działanie niepożądane. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo terapii z użyciem kwasu trójchlorooctwoego, tak ważne jest zastosowanie się do pozazabiegowych zaleceń.

Terapia z użyciem retinolu

Retinol, podobnie zresztą jak inne retinoidy (konkretnie: retinaldehyd, kwas retinowy i estry retinylu), to naturalna pochodna betakarotenu. Co więcej, stanowi witaminę A w czystej postaci. Retinol o niedużym stężeniu występuje również w kosmetykach do pielęgnacji domowej (w maściach czy kremach).

Tymczasem podczas kuracji przeprowadzanych w profesjonalnych salonach urody odpowiada za regulację odnowy naskórka oraz pobudzenie procesów regeneracyjnych. Retinol pomaga rozjaśnić przebarwienia, polepszyć elastyczność skóry i działa przeciwstarzeniowo. Dodatkowo, zwiększa intensywność produkcji kolagenu, a także sprzyja wzrostowi komórek macierzystych.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem medycyny estetycznej Qclinique.

(Visited 174 times, 1 visits today)
Podziel się