Odwodniona skóra – jak poradzić sobie z tym problemem?

Zjawisko odwodnionej skóry jest wśród ludzi dość powszechne, bez względu na ich płeć i wiek. I choć ma na to wpływ wiele czynników, wspomniane dolegliwości wynikają często z niewłaściwej pielęgnacji, nieodpowiedniego trybu życia oraz ignorowania zaistniałego problemu. Dlatego, warto zadbać o dobre nawodnienie skóry, tym bardziej, że są na to sprawdzone metody.

Uwarunkowania atmosferyczne nie są jedyną przyczyną odwodnienia skóry. Inne kwestie, na które należałoby zwrócić uwagę, to spożywanie alkoholu i palenie papierosów, niewłaściwa dieta oraz za mała ilość płynów, jaką dostarczamy do organizmu (zwłaszcza wody). Jednocześnie trzeba wspomnieć o tym, że ze względu na podobieństwo objawów – efekty szorstkości i małej elastyczności – skóra odwodniona nierzadko bywa mylona z suchą.

Skóra odwodniona i sucha – co je różni?

Często suchość skóry pojawia się przy zbytnim parowaniu z niej wody. Występuje również w sytuacji naruszenia płaszcza lipidowego, którego zadaniem jest ochrona ciała przed negatywnym wpływem działań pogodowych, np. mrozu, wiatru czy też promieni słonecznych. Dlatego istotną rolę w walce ze wspomnianą przypadłością odegrają kosmetyki przyczyniające się do odbudowy tej naturalnej bariery.

Tymczasem problem odwodnienia może dotknąć każdą osobę, bez względu na to, jaki typ cery ona posiada. Również skórę suchą – w takim przypadku, poza osłabieniem, ściąganiem i podwyższeniem wrażliwość naskórka, skutkuje też szybszym przebiegiem procesów starzeniowych. Jeśli zaś chodzi o inne rodzaje (np. cerę tłustą), wbrew pozorom, przyczyną odwodnienia nierzadko okazuje się pielęgnacja z użyciem niewłaściwych preparatów kosmetycznych.

Chcąc poradzić sobie z tą dolegliwością, trzeba się przede wszystkim uzbroić w cierpliwość. Nawilżanie skóry nie przynosi bowiem od razu nadzwyczajnych i trwałych efektów. To stopniowy proces, wymagający stałej obserwacji stanu naszej cery oraz podjęcia odpowiednich działań. Pamiętajmy jednak, że powinniśmy również zachować umiar w użytkowaniu kosmetyków o właściwościach nawilżających. Dlatego zawsze miejmy na uwadze zalecenia podane przez producenta konkretnego preparatu.

Jak zadbać o skórę odwodnioną w warunkach domowych?

Domową pielęgnację skóry borykającej się z problemem odwodnienia należałoby zacząć od właściwych nawyków. Dlatego przede wszystkim, powinniśmy zatroszczyć się o stałe uzupełnianie płynów, a zwłaszcza o picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Nie mniej ważne okaże się też przyjmowanie substancji, które ułatwią wiązanie cząsteczek wody w organizmie. Jeśli chodzi o codzienną higienę, silne detergenty (np. mydło) oraz gorąca woda mogą tak naprawdę osłabić naszą skórę – dlatego podczas mycia twarzy warto stosować łagodniejsze, naturalne oleje (wedle metody OCM – Oil Cleanning Method). A jakich środków używać w celu usunięcia makijażu? Odpowiednie do tego będą płyny micelarne i delikatne mleczka. Dzięki tego typu preparatom skóra zyska dodatkową ochronę i zostanie starannie oczyszczona. Jednocześnie, kosmetyki stosowane do pielęgnacji cery odwodnionej powinny zawierać odpowiednie składniki – czyli np. kremy, w których składzie znajdziemy witaminę C, mocznik, glikol czy też kwas hialuronowy. Jakie korzyści przynoszą wymienione związki chemiczne?

Witamina C, poza tym, że spełnia rolę silnego antyoksydantu, przyczynia się też do rozjaśnienia miejscowych przebarwień, co ma znaczenie w przypadku poszarzałej cery. Tymczasem mocznik jest istotny ze względu na skuteczność wiązania cząsteczek wody w skórze, jak również dlatego, że zmiękcza i nawilża naskórek oraz pozwala mu odzyskać naturalną gładkość. Znowu kwas hialuronowy należy do substancji, które ułatwiają redukcję skutków procesów starzeniowych, zaś glikol znakomicie nawilża (zwłaszcza przy dużym stężeniu). Dodatkowo, kosmetyki posiadające w swoim składzie glikol wspomagają regulację procesów związanych z rogowaceniem skóry, a także usuwanie martwego naskórka.

Skóra odwodniona i profesjonalne kuracje kosmetyczne

Zdarza się jednak, że skutki problemu odwodnienia okazują się na tyle uporczywe, że zmiana trybu życia, zdrowa dieta oraz codzienna pielęgnacja to za mało, by poprawić kondycję skóry. W takiej sytuacji warto skorzystać z profesjonalnej pomocy gabinetów kosmetycznych. Dzisiejsze salony urody oferują różnego typu zabiegi, przeznaczone właśnie dla cery odwodnionej. Wśród nich szczególną popularnością cieszy się mezoterapia mikroigłowa. Co o tym decyduje oraz na czym polega wspomniana kuracja?

Mezoterapia mikroigłowa zyskała uznanie wielu osób ze względu na zauważalną skuteczność tej metody. Uzyskanie tych efektów jest możliwe dzięki precyzyjnemu dostarczaniu składników odżywczych w wybranym obszarze ciała – przy jednoczesnym ominięciu bariery naskórka. Wchłanianie wybranego preparatu przez skórę wynosi wtedy nawet 90%. W rezultacie, cera zostaje zrewitalizowana, co można dostrzec już po pierwszym, wykonanym zabiegu. Terapia ta stymuluje również naturalne procesy odpowiedzialne za odbudowę komórkową skóry. Na dodatek, podczas mezoterapii mikroigłowej można użyć ampułki ze składnikami potrzebnymi do zniwelowania skutków odwodnienia cery, a więc peptydami, witaminą C czy też kwasem hialuronowym.

Więcej szczegółów na temat kuracji kosmetycznych, skierowanych do osób borykający się także z problemem odwodnienia skóry, można znaleźć na stronie Qclinique.pl.

(Visited 1 421 times, 1 visits today)

1 thought on “Odwodniona skóra – jak poradzić sobie z tym problemem?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Podziel się
Przewiń do góry