Lawenda to aromatyczna roślina o wielu zastosowaniach. Obecnie najczęściej używana jest jako roślina ozdobna, odstraszacz na mole odzieżowe lub w przemyśle perfumeryjnym. Można ją jednak spotkać również jako dodatek do ciastek, herbat oraz różnych dań.

Kiedyś lawenda służyła powszechnie jako roślina lecznicza, mająca przede wszystkim działanie uspokajające. Stosowana była również od bardzo dawna w mydłach i detergentach. Nam przede wszystkim kojarzy się jako miły dla oka i nosa bukiecik czy skuteczny odstraszacz na mole. Wielu z nas zna z dzieciństwa zapach lawendy suszonej w torebkach, leżącej wśród ubrań w komodzie lub pośród prześcieradeł w szafie z pościelą. Jej wspaniały, aromatyczny zapach był używany do perfumowania odzieży na przestrzeni wielu lat.

Lawenda w ogródku

Lawenda kwitnie o różnych porach roku. Zależne jest to przede wszystkim od pogody. Najwcześniej zakwita w maju, ale najczęściej kwitnące lawendowe pole ujrzymy latem oraz wczesną jesienią. Roślina ta wymaga słonecznej, suchej przestrzeni. Postrzegana jest jako prosta do uprawy. Wielu ludzi sadzi lawendę w przydomowych ogródkach czy w doniczkach.

Należy pamiętać o tym, że roślina ta kwitnie w obszarach przypominających jej pochodzenie z krajów basenu Morza Śródziemnego. Odpowiednie miejsce w ogrodzie to takie, w którym lawenda otrzyma pełne słońce przez co najmniej 8 godzin dziennie. Miejsce powinno być również tak osłonięte, jak to tylko możliwe, aby chronić roślinę przed wiatrem. Sprzyjające w domu warunki dla lawendy to sadzenie jej w naczyniach, które są trzymane w dobrze oświetlonym miejscu.

Idealne narzędzie do zbioru lawendy składa się z zakrzywionego, ząbkowanego ostrza z uchwytem. Lawenda jest twarda, więc można ją chwycić w garść i ciąć.

Suszenie lawendy

Po zebraniu lawendy można włożyć ją do wazonu lub wysuszyć do późniejszego wykorzystania. Lawenda umieszczona w wodzie może pleśnieć dość szybko, więc trzeba często zmieniać wodę. Jeśli zdecydujemy się na umieszczenie lawendowego bukieciku w wodzie, wyjmowanie jej i próba suszenia prawdopodobnie się nie powiedzie. Łodygi lawendy, które zostały namoczone, nie wysychają dobrze.

Lawendowe wiązanki suszymy do góry nogami w ciepłym, ciemnym i suchym pomieszczeniu z odpowiednią cyrkulacją. Powinny wyschnąć w ciągu kilku tygodni. Ta metoda pomaga zachować kwiatom kolor. Suszone lawendowe bukiety zachowają się przez wiele lat, ale po sezonie mogą stracić zapach. Aby uwolnić lawendowy zapach, ściskamy suszoną wiązankę.

Lawenda dla zdrowia i urody

Zapach i aromat lawendy są cudowne, ale roślina ta przynosi nam również szereg korzyści zdrowotnych.

Zmniejsza lęk i stres

Herbatka lawendowa wpływa uspokajająco, równoważy nastrój. Zawarte w lawendzie przeciwutleniacze mogą wpływać korzystnie na układ hormonalny, obniżając poziom hormonów stresu w organizmie. Niektórzy zamiast picia herbatki lawendowej stosują wcieranie rozdrobnionych liści i kwiatów lawendy w skronie.

Reguluje sen

Kilka kwiatów lawendy zaparzonych we wrzątku zamienia się w herbatę, która była używana do relaksu i przywołania snu przez tysiące lat. Jest to ściśle związane z wpływem kwiatu na układ nerwowy. W medycynie naturalnej uważa się, że lawenda może pomóc oczyścić umysł z negatywnych myśli. Natomiast lawendowy olejek eteryczny jest stosowany w aromaterapii.

Chroni zdrowie serca

Relaksujące właściwości lawendy, które pochodzą z jej związków organicznych i przeciwutleniaczy, pomagają również sercu, obniżając ciśnienie krwi i pozytywnie wpływając na naczynia krwionośne. Może to zapobiegać miażdżycy i innym problemom sercowo-naczyniowym, zmniejszając w ten sposób ryzyko udaru i zawału serca.

Zapobiega problemom trawiennym

Polifenole występujące w lawendzie mają szeroki zakres działania na organizm. Mogą zapobiegać rozwojowi szkodliwych bakterii i gromadzeniu się gazu w jelitach. Pozwoli to złagodzić dyskomfort żołądka, zmniejszyć wzdęcia i wyeliminować skurcze.

Chroni skórę

Łatwym sposobem na zadbanie o suchą lub podrażnioną skórę jest napełnianie butelki z rozpylaczem wywarem z kwiatów lawendy. Taka mgiełka może również zadziałać w przypadku skórnych chorób przewlekłych, takich jak łuszczyca, egzema i trądzik.

Pielęgnuje włosy

Jeśli wypadają nam włosy lub cierpimy na inne schorzenia wpływające na jakość włosów, można poszukać szamponu na bazie lawendy. Inną opcją jest zastosowanie wywaru z kwiatów lawendy bezpośrednio na włosy. Powinno to znacząco poprawić zdrowie cebulek włosowych i całych włosów.

Lawenda używana jest także jako składnik kulinarny. Stosuje się ją w sosach sałatkowych, miodach, napojach, różnych herbatach oraz jako przyprawa dla wielu potraw. Świeże kwiaty lawendy bywają używane jako jadalny element dekoracyjny, natomiast skrystalizowane ozdabiają desery.

(Visited 539 times, 1 visits today)
Podziel się