Czarcie żebro – cudowny “lek” na choroby skóry, oczyszczenie i … raka.

“Przyroda jest lekarzem
dla wszelkich chorób”
Hipokrates

Kiedyś, jak człowiek był chory, to zamiast do doktora to do Babki szedł. A Babka to już sposób znalazła na boleści wszelakie i ciała, i duszy człowieka. Babka tak na ludziach, jak i na ziołach sie znała. Cały rok je zbierała, każde o innej porze roku, suszyła, macerowała i robiła nalewki. Później było jak znalazł, gdy jakiś biedaczyna zaniemógł. Kiedyś każda wieś miała swoją Babkę.

Teraz zamiast do Babki, idziemy do lekarza i rzadko kiedy pomyślimy, że może jest coś co mogło by nam pomoc równie skutecznie jak tabletka, a bez skutków ubocznych. Zapominamy, że wiele “leków” mamy na wyciągnięcie ręki, czsem wystarczy tylko przejść się na łąkę, do lasu, czy do własnego ogrodu.

Dziś chcę wam przybliżyć jeden z takich “leków”.

Czarcie żebro, a dokładniej ostrożeń warzywny (Cirisium oleraceum), możemy spotkać na większości terenów Polski, a w szczególności na Warmii i Mazurach.
W przeszłości, oprócz niewątpliwych zalet leczniczych, przypisywano mu również działanie magiczne. Matki często dodawały do kąpieli dzieci odwar z czarciego żebra by uchronić je przed działaniem złego oka, “co by się jakie licho do dzieciaka nie przylepiło”.

Teraz, gdy nauka stara się zrozumieć wszystko co nas otacza, możemy z całą pewnością stwierdzić, że dzięki zawartym w ostrożeniu licznym związkom ma on zbawienny wpływ na naszą skórę. Działa na wszelkie stany zapalne, trądzik, łojotok, wypryski, oparzenia. Może być stosowany przez chorych z łuszczycą, a niemowlętom cierpiącym na AZS z pewnością przyniosą ulgę kąpiele z wywarem z ostrożenia.

Ostrożeń warzywny wspomaga też przemianę materii, przyspiesza usuwanie szkodliwych metabolitów i ksenobiotyków z organizmu, więc doskonale sprawdza się przy wszelkiego rodzaju kuracjach oczyszczających. Dzięki kwasom fenolowym i flawonoidom wspomaga pracę wątroby i nerek. Ale uwaga, naukowcy stwierdzili iż ekstrakty z tego ziela mogą wykazać działanie toksyczne i mogą powodować stłuszczenie wątroby.

Obecnie trwają badania na temat zastosowania wyciągów z ostrożenia jako czynników wspomagających leczenie nowotworów, a lignany i kwasy fenolowe w nim zawarte są pomocne w profilaktyce raka piersi i prostaty.

Jako ciekawostkę można uznać fakt, że działanie zdrowotne ma tylko suszony ostrożeń. Jako świeżo zerwana roślina jest zupełnie bezużyteczny.

Jeśli chcielibyśmy sami zbierać ostrożeń, należałoby to zrobić w maju. Trzeba uważać, ponieważ łatwo pomylić go z ostem. Ostrożeń, w przeciwieństwie do ostu, nie ma kolców,a łodyżka i końce listków pokryte są delikatnym meszkiem.

RECEPTURY I ZASTOSOWANIE:

Odwar z ziela ostrożenia:

wspomaga przemianę materii, usuwa toksyny z organizmu, obniża poziom cukru we krwi, działa moczopędnie i żółciopędnie, uspokaja nerwy, działa przeciwzapalnie, leczy ból gardła, wzmacnia układ odpornościowy.

  • 1 łyżka stołowa ziół
  • 1 szklanka wrzątku

Zioła zalewany ciepłą wodą i gotujemy na małym ogniu ok 5-10 min. Odstawiamy na 5 minut. Pijemy dwa razy dziennie na godzinę przed posiłkiem

Kąpiel:
leczy przewlekłe choroby skóry (m.in. łuszczycę, AZS), działa ujędrniająco, pomaga przy leczeniu trądziku, wyprysków, owrzodzeń, oparzeń,leczy hemoroidy, łagodzi świąd skóry, pomaga przy bólach głowy i w leczeniu reumatyzmu.

  • 50 gram ziół
  • 2 litry wody
  • Gotujemy 10-15 minut, przecedzamy i wlewamy do wanny

Nalewka:

25g dokładnie rozdrobnionego ziela zalewamy 250 ml alkoholu 70% i macerujemy przez 2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsając.

Następnie przecedzamy, ziele wyciskamy, płyny łączymy i przesączamy przez gazę.

Pijemy 30 kropli do 1/2 łyżeczki w 1/4 szklanki wody 2 – 4 razy dziennie pomiędzy posiłkami, w zależności od nasilenia objawów chorobowych, jako środek moczopędny, przeciwzapalny i wzmacniający.

Nalewka działa silniej od odwaru, ponieważ związki czynne ostrożenia są trudno rozpuszczalne w wodzie, a łatwo w alkoholu.

Źródła:
Anna Grys, Anna Parus: “Postępy Fitoterapii 2/2011”, Politechnika Poznańska, Instytut Technologii i Inżynierii Chemicznej
J. Kwaśniewska, J. Skautowski: “Poradnik zbieracza ziół”,WPLiS, 1956r.
http://medico.seomex.pl/ostrozen-warzywny/
http://bialczynski.pl

(Visited 34 401 times, 3 visits today)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Podziel się
Przewiń do góry