Chirurg plastyk – zawód przeszłości

Chirurgia plastyczna – hot or not?


Chirurgia plastyczna z definicji zajmuje się korektą wrodzonych lub nabytych wad ciała, a także korektą wizualnych defektów ciała sprawiających dyskomfort fizyczny i psychiczny. Zakres jej działań jest bardzo szeroki – od zmniejszania nosa do zmiany kształtu sylwetki. Przebieg zabiegów chirurgii platycznej jest zależny od wcześniej wspomnianych obszarów działania, natomiast zazwyczaj jest to wprowadzanie implantów do ciała lub usuwanie tkanki tłuszczowej, która znajduje się pod skórą pacjenta. 


Chirurgia plastyczna jest bardzo droga – korekta biustu to wydatek o wartości przewyższającym nawet 20 tysięcy, a operacja nosa to około 10-15 tysięcy. Mimo pokładów pieniędzy włożonych w zabiegi, chirurgia plastyczna nie jest 100% bezpieczna. Ingerowanie w ciało zwiększa ryzyko wystąpienia chorób spowodowanych stanem zapalnym i powikłaniami. Oczywiście, w przypadku sprawdzonych klinik i wykwalifikowanych lekarzy możemy liczyć na pożądane efekty bez komplikacji, natomiast w żadnym z przypadków nie można mieć pewności o braku konsekwencji zabiegu.

Oprócz powyższych kwestii warto zwrócić uwagę na wielki krok w stronę nowocześniejszych rozwiązań medycyny estetycznej. Na rynku pojawia się coraz więcej zabiegów alternatywnych do korekcji plastycznych. Doskonałym przykładem są metody laserowe, które mimo braku ingerencji w skórę są w stanie zmienić jej kształt, modelować i wygładzać. To również świadectwo wyparcia człowieka z przeprowadzania zabiegów – wystarczą maszyny, które dzięki specjalnym programom są w stanie dobrać odpowiednią intensywność zabiegu do pacjenta. 

Zabiegi laserowe


Trudno uwierzyć, ze laser może mieć skuteczniejszą moc niż skalpel. Jednak zabiegi laserowe są korzystniejsze od operacji plastycznych pod każdym względem. Niższa cena idzie w parze z krótszym czasem zabiegu i mniej bolesnym przebiegiem. Oprócz tego, zabiegi laserowe są bezpieczne – pacjent nie ryzykuje powikłaniami, z uwagi na brak nacinania skóry i bezpośredniego ingerowania w wewnętrzne tkanki. Jako przykład można tu wytypować gabinet medyczny Wellclinic. Najpopularniejsze zabiegi opierają się na laserze Fotona, który jest w stanie zredukować tkankę tłuszczową, zlikwidować zmarszczki, wiotką skórę i nie tylko.

Z zabiegów laserowych jak Endolifting 4d, Hifu II czy Tight Sculpt korzystają największe gwiazdy, nie tylko polskie (fanką zabiegów laserowych jest m.in. J.Lo). Zmiana obieranego kierunku zabiegów gwiazd o czymś świadczy – jeszcze kilkanaście lat temu znacząca większość celebrytów (szczególnie zmagająca się z pierwszymi oznakami starzenia) operowała się chirurgicznie, a efekty nie były zbytnio korzystne, głównie dlatego, że korekta nigdy nie kończyła się na jednorazowej wizycie w klinice. W przypadku zabiegów laserowych wizyty można dobrowolnie powtarzać, a efekt będzie nadal naturalny.

Koniec chirurgii plastycznej?


Trudno powiedzieć, czy zawód chirurga plastyka odejdzie w niepamięć. Natomiast perspektywa rozcinania ciała i ingerowania w tkanki wydaje się zupełnie zbędną czynnością, skoro ten sam efekt (lub nawet lepszy) można osiągnąć dzięki nowszym technologiom medycyny estetycznej. 

(Visited 10 times, 1 visits today)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
Podziel się
Przewiń do góry